Ναι, δεν μιλάω για την περίπτωση της ύπαρξης σύστασης. Υπάρχουν πολυκατοικίες 4όροφες πχ. χωρίς καμία σύσταση, στις οποίες εάν για παράδειγμα σου έρθει ο ιδιοκτήτης και σου πει, θέλω να νομιμοποιήσω μόνο τον 2ο όροφο, γιατί θα κάνω σύσταση ιδιοκτησίας μόνο γιαυτόν και σε πληρώσει μόνο για τον ένα όροφο, εσύ -έχω την εντύπωση πως- μπορείς να υποβάλλεις τον 2ο όροφο μόνο και στη βεβαίωση και Τ.Ε. προφανώς διευκρινίζεις πως αφορά κτίσμα χωρίς σύσταση και αποκλειστικά τον βΆ όροφο. Έτσι και αλλιώς αφού η διατύπωση και η εφαρμογή των νόμων τελικά επαφίεται στην ευθύνη του μηχανικού, από αυτή την άποψη ο μηχανικός είναι καλυμένος.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος. Με την ίδια λογική θα μπορούσε να γίνει και το μπαρ. Σε αυτή την περίπτωση, όμως, δικαίως παρατηρήσατε πως στο εν λόγω τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης θα πρέπει να αναφερθούν ή τα στοιχεία αποσπασματικά συγκρίνοντας μόνο με τα της αδείας, ή πιο σωστά θα πρέπει να εμφανισθούν τα αυθαίρετα κτίσματα ως αυθαίρετα (που δεν νομιμοποιούνται) και να περιληφθούν στη διαδικασία και τον υπολογισμό υπερβάσεων. Δε μπορώ να σκεφτώ πώς αλλιώς θα μπορούσε να γίνει.

Πείτε μου όμως, από γκαράζ που είναι στην άδεια, αν το έχει μετατρέψει σε αποθήκη χρειάζεται αλλαγή χρήσης;Πέρα από τις μορφολογικές διαφορές και τον περιβάλλοντα χώρο που πρέπει να δηλωθούν έτσι κι αλλιώς.(αφού δεν έγινε ποτέ γκαράζ)